Pakiet trzech książek z serii "Kontrasty i kontrowersje"

Podtytuł: Cyfrowa demencja; Granica bólu; Samodzielne myślenie
Autor: Spitzer Manfred, Bauer Joachim, Welzer Harald

Przekład: Andrzej Lipiński, Maria Skalska, Viktor Grotowicz
Seria: Kontrasty i kontrowersje
Wydawca: Dobra Literatura
Data premiery: 2013/2016
Format : 14,5 x 20,5 cm
Okładka : miękka ze skrzydełkami

NASZA CENA : 95,00 CENA RYNKOWA : 119,70
Darmowa wysyłka !

Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci.

 

Cyfrowa demencja to określenie, którego przed kilku laty użyli południowokoreańscy lekarze do opisania symptomów chorobowych – zarówno psychicznych, jak i fizycznych – będących skutkiem niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych. Renomowany niemiecki psychiatra i neurobiolog, Manfred Spitzer, daje w swojej książce szczegółowy wgląd w istotę i przyczyny tego zjawiska.

 

Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy.

 

Zygmunt Freud uznał, że agresja jest jednym z ludzkich popędów, i tym samym uczynił ją swego rodzaju mistyczną siłą. Konrad Lorenz widział w niej wyraz "tak zwanego zła" w ludzkiej naturze. 

Bez agresji ludzkość by nie przetrwała - przyznaje autor Granicy bólu - ale założenia Freuda i Lorenza są błędne. Agresja jest czysto neurobiologicznym fenomenem i nie ma w sobie nic z mistyki. Darwin za najsilniejszy z ludzkich popędów uznał potrzebę przynależności i skłonność do zachowań społecznych. Odkrycia współczesnej neurobiologii przyznają mu rację. Ostracyzm, brak akceptacji, piętnowanie odmienności i ignorowanie zasady równych szans to poważne przyczyny agresji zarówno w wydaniu indywidualnym, jak i grupowym.       
 
 
Jaka przyszłość czeka naszą cywilizację? Najwyższy czas, by każdy z osobna zadał sobie to pytanie i zastanowił się, co możemy zrobić już dziś, żeby wizja przyszłości znów stała się obietnicą a nie zagrożeniem.  Autor, Harald Welzer, znany niemiecki psycholog społeczny prezentuje bezwzględną analizę społeczeństwa zakażonego wirusem totalnej konsumpcji i politycznego paraliżu. Jednocześnie Welzer pokazuje wiele konkretnych i intrygujących sposobów pozwalających każdemu z nas stać się politycznie aktywnym obywatelem i poważniej traktować siebie i własne interesy. Okazuje się, że pierwszy krok wcale nie jest taki trudny – wystarczy zacząć samodzielnie myśleć!