Granica bólu

Podtytuł: O źródłach agresji i przemocy
Przekład: Maria Skalska
Seria: Kontrasty i kontrowersje
Wydawca: Dobra Literatura
ISBN: 978-83-65223-27-2
Data premiery: 27 listopada 2015
Liczba stron : 416
Format : 14,5 x 20,5 cm
Okładka : miękka ze skrzydełkami

NASZA CENA : 31,92 CENA RYNKOWA : 39,90
Darmowa wysyłka !

PATRONAT HONOROWY RZECZNIKA PRAW DZIECKA 

 

Zygmunt Freud uznał, że agresja jest jednym z ludzkich popędów, i tym samym uczynił ją swego rodzaju mistyczną siłą. Konrad Lorenz widział w niej wyraz "tak zwanego zła" w ludzkiej naturze. 

Bez agresji ludzkość by nie przetrwała - przyznaje autor Granicy bólu - ale założenia Freuda i Lorenza są błędne. Agresja jest czysto neurobiologicznym fenomenem i nie ma w sobie nic z mistyki. Darwin za najsilniejszy z ludzkich popędów uznał potrzebę przynależności i skłonność do zachowań społecznych. Odkrycia współczesnej neurobiologii przyznają mu rację. Ostracyzm, brak akceptacji, piętnowanie odmienności i ignorowanie zasady równych szans to poważne przyczyny agresji zarówno w wydaniu indywidualnym, jak i grupowym.                          
Najskuteczniejsze środki zapobiegające agresji i przemocy to zdrowe więzi, dobra edukacja i świadome wychowanie. Jeśli nie chcemy dopuścić do tego, by nasza planeta legła kiedyś w gruzach, powinniśmy poważnie potraktować najnowsze odkrycia neurobiologów.
 
Książka została wydana dzięki wsparciu finansowemu Goethe-Institut ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
PATRONI MEDIALNI